توصیه های کلی برای جلوگیری از ریزش مو

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که به جرأت می توان گفت اکثر مردم دنیا با آن مواجه هستند. عوامل زیادی مانند عوامل محیطی، ژنتیکی، هورمونی و برخی بیماری ها مانند اختلالات تیرویید و آنمی در ریزش مو دخیل است .


 استرس ها و فشارهای روحی-روانی تاثیر بسزائی در ایجاد و تشدید ریزش مو دارند، سعی کنید با تغییر در نگرش خود در زندگی و پرهیز از حساسیت ها و رنجش ها و افکار نابسامان، روحیه ی خود را حفظ و تقویت کنید.

خواب آرام و کافی رکنی اساسی در جلوگیری از ریزش مو می باشد. بیشتر فعالیت های رشد مو در زمان خواب افراد صورت می پذیرند.

آرایشگر خود را با دقت انتخاب کنید. قسمتی از آسیب های مو در حین کوتاه کردن، فرکردن یا دکلره کردن یا رنگ و مش کردن به وجود می آیند. کشیدن و محکم بستن و سشوار کشیدن نیز در ریزش موثر است.

 چکاپ دوره ای فراموش نشود. بهتر است هر شش ماه یک بار از وضع سلامت جسمی و پوست و مو خود مطلع شوید.

 استفاده از میوه ها و سبزیجات تازه، لبنیات و منابع گوناگون غذائی تازه را جزو عادات خود قرار دهید. رژیم های سخت و طولانی مدت و حذف یک یا چند منبع غذائی مثل کربوهیدرات ها یا پروتئین ها یا چربی ها مطمئناً در آسیب به مو و پوست شما موثر است.

 از استفاده ی بی رویه از ژل ها، چسب ها، واکس مو یا تثبیت کنندهائی مثل تافت یا مواد دکلره یا رنگ و مش مکرر و با فواصل کوتاه خودداری کنید.

 مکمل های ویتامینی حاوی ویتامین های گروه ،C، E و A و مواد معدنی همچون سلنیوم، روی (زینک)، آهن، فسفر و منیزیم در حفظ سلامت مو و پوست تاثیر بسزائی دارند. البته باید این مکمل ها را تحت نظر پزشک متخصص مصرف کرد و از خوددرمانی یا توصیه ی این فرآورده ها به دیگران خودداری کرد.

 خودسرانه و بدون نظر پزشک از هیچ داروئی-بخصوص داروهای کورتونی یا حاوی هورمون- استفاده نکنید. خوردن قرص ها یا تزریق آمپول های کورتونی در مواردی همچون آلرژی های فصلی یا حساسیت های پوستی شو استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری برای به تعویق انداختن پریود ماهانه در ماه رمضان یا ایام زیارت و حج جزو موارد مصرف خودسرانه ی دارو محسوب می شوند.

هورمون ملاتونین به عنوان تنظیم کننده ی عملکرد سایر غدد بدن اهمیت دارد و می تواند در رویش مجدد موها تاثیر داشته باشد. فرآورده های حاوی ملاتونین را می توان با نظر پزشک متخصص به کار برد.

عوامل محیطی ضرربخش در رشد مو را بشناسید و از آنها دوری کنید. اشعه ی ماورابنقش نور خورشید بیشترین عامل محیطی آسیب رسان به موها است. پوشش مناسب موهای سر و خودداری از حمام آفتاب گرفتن یا تماس غیرضروری با نورخورشید به سلامت موهای خود کمک خواهید کرد. مواظب کلر موجود درآب استخرها یا حمام ها نیز باشید و از کلاه های مناسب برای شنا در دریا یا استخر استفاده نمائید. برای خشک کردن موهای خود با حوله خشونت به خرج ندهید و به گرفتن رطوبت موها با حوله اکتفا کرده و بگذارید موها تدریجاً خشک شوند.

منبع: www.drdear.com